Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolanowie

ul. Radomska 20, 26-625 Wolanów

 

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy – zmiany w warunkach przyznawania

Ustawą z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych wprowadzono zmiany w przyznawaniu dodatku węglowego.


Dodatek przysługuje w przypadku gdy:


•    pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe


•    w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach


•    którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.
Zmiany wprowadzone do ustawy wskazują, że do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed 3 listopada br., stosowane będą przepisy znowelizowane.


Nowe przepisy pozwalają na przyznanie dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania.

 

Brak możliwości ustalenia odrębnego adresu wynikać może z obiektywnych przyczyn, jak np. ograniczone możliwości organów gminy w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie.

Należy mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Trzeba mieć również na uwadze, że w takiej sytuacji dodatek może zostać przyznany w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego         (z którego sporządzana jest notatka służbowa). Wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu potwierdzenia, że pod jednym adresem zamieszkania znajduje się więcej niż jeden lokal mieszkalny i w lokalach tych prowadzone są oddzielne gospodarstwa domowe, których główne źródło ogrzewania uprawnia do przyznania dodatku węglowego. Tu należy wskazać, że jeżeli wykorzystywane źródło ogrzewania nie było wcześniej zgłoszone do CEEB, to gmina dokonuje jego wpisania do tej bazy z urzędu – bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji przez zarządcę/właściciela budynku.

Należy jednocześnie pamiętać, że nie można przyznać kilku dodatków węglowych dla wielu gospodarstw domowych mieszkających w jednym lokalu mieszkalnym. Tu warto wskazać, że dodatek ma służyć wsparciu rodzin – oddzielnych gospodarstw, które samodzielnie zaspokajają swoje potrzeby. O takiej samodzielności nie może być mowy w przypadku współistnienia w jednym lokalu wielu (czasami sztucznie podzielonych) gospodarstw.

Odmowa przeprowadzenia wywiadu środowiskowego skutkuje decyzją odmowną                             w sprawie dodatku węglowego.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone i nierozpatrzone będą rozpatrywane według przepisów znowelizowanych. W przypadku otrzymania decyzji odmownej, pozostawienia wniosku bez rozpoznania lub wycofania wniosku o dodatek węglowy przed wejściem w życiem nowych przepisów można złożyć nowy wniosek– do dnia 30 listopada 2022 r.

Więcej informacji w Poradniku dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego dostępnym na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/poradnik-dla-samorzadow-dotyczacy-wyplaty-dodatku-weglowego

 

DODATEK WĘGLOWY – ZMIANY

W dniu 20.09.2022 weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o dodatku węglowym, które wydłużyły termin załatwienia spraw o dodatek węglowy z jednego, do dwóch miesięcy. Wprowadzono także zasadę zgodnie, z którą do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie stosuje się zmienione (nowe) przepisy.

Zmiany są bardzo istotne, obecnie:

-  w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem (jeden adres = jeden dodatek).
- w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego został złożony dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego z tym samym adresem miejsca zamieszkania, to dodatek jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

- przy ustalaniu prawa do dodatku węglowego brane będą pod uwagę informacje dotyczące źródła ogrzewania zużywającego węgiel (i inne paliwa stałe wytworzone na bazie węgla) zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. Oznacza to, że nie będą uwzględniane korekty deklaracji zgłoszone po tym dniu (np. po 11.08.22r. w CEEB zmieniono źródło ogrzewania z pieca gazowego na węglowy, zgłoszono wcześniej nieujawniony w CEEB piec węglowy). Nie dotyczy to zgłoszeń do CEEB składanych po raz pierwszy. Zgodnie z art.  27g.  ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 438 z późn. zm.) „właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, zwaną dalej "deklaracją", w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw”.

Pracownicy GOPS Wolanów zawsze starali się udzielać informacji i odpowiadać na pytania adekwatnie do obowiązujących w danej chwili przepisów. Obecnie jesteśmy zobligowani do postępowania zgodnego z aktualnie obowiązującym prawem. Oznacza to, że wielu z Państwa nie otrzyma oczekiwanego dodatku węglowego z przyczyn, które wskazują znowelizowane przepisy.

Więcej informacji znajdziecie państwo m.in. w treści art. 50 i art. 52 ustawy z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022, poz. 1967).

 

 

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wersji papierowej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolanowie będzie przyjmował od 22 sierpnia 2022 r. (poniedziałek)

 

Wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć do 30 listopada 2022r.:

- osobiście w pokojach nr 4 i 6 (parter) w godzinach pracy ośrodka, 

- za pomocą skrzynki elektronicznej ePUAP : /GOPS_Wolanow/skrytka,

- drogą pocztową na adres:  GOPS Wolanów, ul. Radomska 20, 26-625 Wolanów.

 

Podstawowym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest posiadanie wpisu lub zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wzór wniosku do pobrania : https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

Dodatek węglowy

Uprzejmie informujemy, iż Ustawa o dodatku węglowym została podpisana przez Prezydenta RP i opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2022r. poz. 1692). Zgodnie z art 29 Ustawy wchodzi ona w życie w dniu 12.08.2022r.

Realizatorem zadania w imieniu Gminy Wolanów będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Wolanowie ul. Radomska 20 (parter pok.nr 4 i 6).

Szczegółowe informacje dotyczące terminów i sposobów składania wniosków oraz wzór wniosku będą dostępne na stronie internetowej Gminy Wolanów oraz  na stronie BIP Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolanowie https://gopswolanow.naszbip.pl/dodatek-weglowy

WAŻNE

Wnioski o dodatek węglowy będą dostępne po ogłoszeniu rozporządzenia ministra właściwego do spraw energii.

Podstawowe informacje o dodatku węglowym zawarte w ustawie:

Komu będzie przysługiwał?

Dodatek węglowyjako wsparcie w związku z rosnącymi cenami na rynku energii – będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa,
  • piec kaflowy na paliwo stałe

o ile są zasilane paliwami stałymi tj. węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunek konieczny: uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Komu nie będzie przysługiwał?

Dodatek węglowy nie będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, które skorzystało
z wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jaki został przewidziany w ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477), tj. zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Kwota dodatku: jednorazowo 3000 zł.

Ostateczny termin składania wniosków: do 30 listopada 2022 r.

Informacje

Liczba wyświetleń: 2167
Utworzono dnia: 12.08.2022
Dokument wprowadził:
Edyta Sztompke
Dokument opublikował:
Edyta Sztompke
Dokument wytworzył:
Edyta Sztompke
Wytworzono:
Edyta Sztompke
Podmiot udostępniający informację:
GOPS Wolanów

Historia publikacji

  • 17.11.2022 11:20, Edyta Lipińska
    Edycja strony: Dodatek węglowy
  • 22.09.2022 10:32, Edyta Lipińska
    Edycja strony: Dodatek węglowy
  • 22.09.2022 09:38, Edyta Lipińska
    Edycja strony: Dodatek węglowy